Saņem
jaunākos piedāvājumus!

Pirkt dzīvokli vai ne?

2010. gada 10. septembrī

Publicēts: Santa Kvaste

Patlaban nekustamos īpašumus cilvēki pārsvarā iegādājas savai personīgai lietošanai. Tirgū nav redzams daudz spekulantu, kuri pirms dažiem gadiem bija apsēduši nekustamo īpašumu tirgu. Kompāniju grupas "Balsts" vadītājs Aigars Zariņš intervijā portālam TVNET atzina - tām ģimenēm, kuras mājokli iegādājas sev, jebkurš pirkšanas laiks ir labs.

Galvenā lieta, kas raksturo šo krīzes laiku nekustamo īpašumu pircējus, ir nauda. “Nevaram teikt, ka šajos laikos parādījies kaut kāds jauns slānis vai attīstījušies kaut kādi jauni biznesi uz šīs krīzes rēķina.”

“Pamatā pircēji ir 25-35 gadus veci. Tā bieži ir jauna ģimene, kurai ir kaut kādi uzkrājumi no labajiem laikiem.”

Paredzot ekonomikas atlabšanu, šie pircēji šobrīd cenšas iegādāties īpašumus. Cilvēkiem, lai arī nav pilnīgas skaidrības par valsts turpmāko atgūšanos, ir vēlme ieguldīt naudu.

Nekustamo īpašumu zemās cenas mudina šos cilvēkus iegādāties īpašumus, lai ieguldītu vai uzlabotu savus apstākļus.

Nozarei raksturīgs tas, ka ne vienmēr darījumi saistīti ar ieguldījumiem, Zariņš atgādināja un lēsa, ka patlaban īpašumus pārsvarā iegādājas savai personīgai lietošanai: “Mēs šodien neredzam spekulantus masveidā.”

Neuzkrītošie spekulanti

Viņš atzina, ka arī “treknajos gados” nevarēja atpazīt spekulantus – nevarējis noteikt, vai šie pircēji īpašumus iegādājas sev vai arī spekulācijām: “Tu iedomājies, ka cilvēks no tevis pirka vienu dzīvokli, bet beigās izrādījās, ka viņam ir 15 vai 20 dzīvokļi.”

Labajos laikos spekulantu daudzums nozarē bija 35-40%, “vienā otrā projektā pat 50%”, savukārt šobrīd to īpatsvars varētu būt mazāks par 5%.

Arī spekulanti daloties divās grupās – vieni tīko pēc ātras un lielas peļņas, bet citiem tas ir vienkārši bizness - nopērk īpašumu, to sakārto, investē tajā naudu un pēc tam pārdod. Daļa no pirmās grupas uzņēmējiem, kuru nav spējuši apstāties šai kazino spēlē, tagad kļuvuši par “bijušajiem miljonāriem”.

Vai jaunai ģimenei patlaban pirkt mājokli?

Atgādinot, ka nekustamā īpašuma cenas ir izkustējušās un iet uz augšu, Zariņš teica: "Ja mēs skatāmies no investīciju viedokļa – kad cenas krīt, bet vēl nav sasniegušas dibenu, tas nav īstais laiks pirkt. Tad, kad tās ir sasniegušas dibenu, arī nav īstais laiks pirkt. Ir jāpērk tad, kad tās izkustas uz augšu robežās 15-20%.”

Tām ģimenēm, kas pērk sev, jebkurš laiks ir labs.

Šobrīd jaunās ģimenes varot iegādāties arī īpašumus tādās vietās, kur iepriekš tas nebija iespējams, piemēram, Rīgas centrā. “Pirms trīs gadiem tas nebija iespējams un likās, ka nekad arī nebūs iespējams, jo cenas bija šausmīgi augstas,” uzņēmējs atgādināja.“Šodien tas ir reāli. Varbūt tā ir šo ciklu, krīžu priekšrocības. Mums dzīves laikā ir dotas vairākas iespējas, vienkārši nevajag tās palaist garām!”

Vienlaikus lielāka aktivitāte Rīgas dzīvokļu tirgū esot mikrorajonos, nevis centrā.

Patlaban cilvēki pirms dzīvokļu iegādes to daudz rūpīgāk izvērtē: “Cilvēki ir ļoti izvēlīgi, viņi daudz skatās.”

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: