Saņem
jaunākos piedāvājumus!

Mājoklis nekad nemaksās 100 eiro. Cik tad?

2010. g. 29. maijā

Publicēts: Santa Kvaste

Tuvākajā laikā nekustamā īpašuma tirgū visstraujāk attīstīsies otrreizējais dzīvokļu tirgus Rīgā un tās apkārtnē. Kompāniju grupas "Balsts" vadītājs Aigars Zariņš intervijā portālam TVNET prognozēja, ka vislēnāk no krīzes atgūsies zemes tirgus, kurš patlaban ir gandrīz miris. Viņš lēsa, ka mājokļu cenas nevarētu vēl samazināties.

Cenas nekritīs

Zariņš noraidīja izskanējušās runas, ka mājokļu cenas varētu vēl samazināties. Mājokļu zemākā cena Latvijā esot 450-500 eiro par kvadrātmetru, jo tikai nedaudz zemākas ir minimālās mājokļa celtniecības izmaksas „Tā ir loģika, tur nav emociju.

Ja kāds saka, ka vēl kritīs uz simts eiro, tam vienkārši nav pamata.

Pie 450-500 eiro viss apstājās un nekas vairs nenotiek.”

Kā iecienītu dzīvokļu rajonu viņš minēja Purvciemu, kurš vienmēr bijis populārs. Zariņš uzskaitīja, ka rajons ir netālu no pilsētas centra, tam ir laba satiksme ar centru, rajonā ir liels dzīvokļu piedāvājums un laba zaļā zona.

„Ja mēs skatāmies uz zemes tirgu – tas ir pilnībā miris, ja tā var teikt,” viņš teica un atzina, ka

šodien pirkt zemi var tikai tie, kam ir brīvi līdzekļi, jo patlaban esot problēmas ar kredīta dabūšanu bankās.

„Jautājums par zemi ir ļoti, ļoti grūts un sarežģīts. Tas kaut kādu laiku būs kluss segments.” Vaicāts, cik ilgs klusums šai jomā varētu būt, Zariņš atgādināja, ka normāls tirgus pieaugums būtu 6-10% gadā.

Būs vajadzīgi vismaz septiņi gadi

Tā kā „mēs esam nokrituši par 75%, tad ir vajadzīgi vismaz septiņi gadi, lai mēs tiktu līdz kaut kādam plus mīnus līmenim. Turklāt esmu pārliecināts, ka sekundārais tirgus nebūs cenā 1900 eiro par kvadrātmetru. Pieļauju, ka citi kvalitatīvāki mājokļi būs proporcionāli dārgāki, bet sekundārais tirgus diez vai būs tādā līmenī.”

Lietuvā - vienkāršāk

Turpmākā tirgus attīstība būtiski atkarīga no dažādiem faktoriem, piemēram, dokumentu kārtošanas, pilsētu plānošanas un citiem. „No tā būs atkarīgs, cik ātri mēs varēsim būvēt,” viņš teica un kā piemēru minēja Viļņu, kur lielākā daļa mājokļu ir no jauna uzbūvēti. „Viņiem tas viss ir daudz vienkāršāk,” viņš teica, atzīstot, ka arī „viņiem, protams, ir savas problēmas”.

Visātrāk atgūšoties dzīvokļu tirgus, jo šie mājokļi ir visvienkāršākie no apsaimniekošanas viedokļa un to kopējā darījumu summa ir viszemākā, salīdzinot ar citiem segmentiem.

„Scenāriji atkārtojas. Laikam tā dzīve iet pa apli,” viņš atzina un stāstīja šādu iespējamo notikumu virzību -

vispirms, tāpat kā pirms treknajiem gadiem, sāks attīstīties sekundāro mājokļu tirgus.

Kad lietoto mājokļu cenas kļūs līdzīgas jauno cenām, tad attīstīsies arī pēdējie, jo tādos apstākļos attīstītājiem parādās peļņas iespējas. Tikai pēc tam straujāk sāk attīstīties zemes tirgus, jo attīstītājiem rodas lielāka interese par tās iegādi, kā arī jauno dzīvokļu cenas pietuvojas savrupmājas cenai.

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: