Saņem
jaunākos piedāvājumus!

Jauni nodokļi mirušajā īpašumu tirgū? Tikai mānīšanās

2010. g. 11. maijā

Publicēts: Santa Kvaste

Teju puse nekustamā īpašuma nozares ir ēnu ekonomikas varā, tā uzskata kompāniju grupas "Balsts" vadītājs Aigars Zariņš, intervijā portālam TVNET atzīstot - ja nozarē palielinās vai ieviesīs jaunus nodokļus, ēnu ekonomika nemazināsies. Par mirušu dēvētajā tirgū neesot jēgas jauniem nodokļiem. Lielāks nodokļu slogs noteikti neveicināšot tirgus attīstību. Jau patlaban daļai uzņēmēju esot problēmas samaksāt visus nodokļus.

Saistībā ar pelēkās ekonomikas īpatsvaru nekustamo īpašumu nozarē esot „visādas teorijas, iespējams tas ir ap 40%”.

Atbildot uz TVNET lasītāja jautājumu, kas pieaugs pirmais – iekšzemes kopprodukts (IKP) vai nekustamā īpašuma cenas, Zariņš atzina, ka pēdējās, jo ir liela ēnu ekonomika. Jau patlaban redzams, ka IKP turpina kristies, bet cenas nekustamo īpašumu tirgū sāk pieaugt.

Pieaugot kopproduktam, arī īpašumu tirgus sakārtosies

IKP un nekustamā īpašuma tirgus ir savstarpēji saistīts – tikko IKP sāks pieaugt, arī īpašuma tirgus būs daudz stabilāks un skaidrāks. Šodien investīcijas esot vairāk emocionālas. „Tad, kad ir ekonomikas stabilitāte, tam ir kaut kāds loģisks pamatojums, kāpēc tiek investēts un kāpēc stabilizējas cenas,” viņš skaidroja.

„Taču tas nenozīmē, ka šodien nav tirgus. Tas arī ir tirgus,” viņš sacīja un atgādināja, ka „jebkurš pirkums pirmkārt ir emocionāla lieta”.

Cilvēki lēmumu par pirkumu pieņem 2,6 sekundēs.

„Tas notiek emocionālā līmenī. Pēc tam vienkārši apstiprina savu loģiku. Citreiz tam vajadzīgas vairākas dienas vai nedēļas,” viņš skaidroja lēmumu pieņemšanas procesus.

Vai ēnu ekonomika mazināsies?

Turpmāk ēnu ekonomikas īpatsvaram Latvijā un tostarp nekustamā īpašuma tirgū būtu jākrītas. Lai tas notiktu, vajadzētu būt pieejamam bankas finansējumam, normālai nodokļu sistēmai un attīstīties ekonomikai – biznesa un algu pieaugumam.

Cilvēki grib gulēt mierīgi. Priekš kam viņiem nodarboties ar kaut kādām nesaprotamām lietām?

Legālās ekonomikas apstākļos lietas notiekot skaidrāk un normālāk.

Ja nekustamā īpašuma nozarē palielinās vai ieviesīs jaunus nodokļus, ēnu ekonomika nemazināsies, speciālists teica un atgādināja, ka par to runājuši arī paši politiķi.

Problēmas jau tagad

Jau patlaban daļai uzņēmēju esot problēmas samaksāt visus nodokļus. „Bet viņi visi grib dzīvot, viņi visi grib attīstīties. Kaut kā jādomā, kādā veidā to darīt,” viņš teica un atgādināja, ka valstij nodokļus galvenokārt maksā uzņēmēji.

Jauni nodokļi noteikti neveicinās tirgus attīstību. „Ja mēs runājam par mirušu tirgu vai runājam par to, ka tas vispār neeksistē, kāda jēga likt nodokļus? Lai mānītu [Starptautisko Valūtas] fondu vai paši sevi, ka esam paaugstinājuši nodokļus, liekot tos tajā jomā, kur nav kustības?” viņš pauda neizpratni.

Stāsts par pīrāgu

Šajā saistībā Zariņš minēja „veco stāstu par pīrāgu”: „Ja pīrāgam pirmajā gadā nogrieztu lielāku gabalu, tad automātiski nākamgad tas būs mazāks. Bet, ja tam grieztu mazāk, tad pīrāgs ar katru gadu pieaugtu.” Līdzībās runājot, pieaugtu arī valsts ienākumi. „Tagad salikt nodokļus un neveicināt kapitāla ieplūšanu valstī, es domāju – nekas labs jau tur nebūs,” viņš teica.

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: