Saņem
jaunākos piedāvājumus!

Dzīvokļu tirgū valda "second hand" sindroms

2010. g. 29. aprīlī

Publicēts: Santa Kvaste

Nekustamo īpašumu tirgus atgūšanās ir sākusies. Kopš pagājušā gada beigām, kad bija tirgus zemākais punkts, cenas ir augušas par 15%. Kompāniju grupas "Balsts" vadītājs Aigars Zariņš intervijā portālam TVNET stāstīja - ja arī cilvēki patlaban nolemj iegādāties mājokļus, viņi dod priekšroku otrreizējā tirgus piedāvājumam. Tas saistīts ar nozarē valdošo "second hand" sindromu.

„Ja mēs skatāmies uz vēsturisko maksimumu, tad mēs bijām čempioni – mums kritums bija līdz pat 80%. Šai ziņā Latvija ir pirmajā vietā pasaulē. Bet, ja mēs skatāmies uz vēsturisko minimumu, tad cenas ir kāpušas,” viņš teica, stāstot, ka nekustamā īpašuma tirgus pamazām atgūstas. Zariņš atgādināja, ka nekustamo īpašumu cenas minimumu sasniedza 2009.gada oktobrī.

Cenas pamazām kāpj

Kopš tā laika cenas nekustamo īpašumu tirgū ir kāpušas par 15%: „It kā tie 15% izklausās liels cipars”, taču, ņemot vērā, ka cena bija tik zema, pieaugums absolūtos skaitļos ir neliels.

Šobrīd vidējā cena dzīvokļiem Rīgā sekundārajā tirgū ir 580 eiro par kvadrātmetru, bet treknajos gados tā bija nepilni 2000.

Savukārt jaunajos projektos dzīvokļu cenu amplitūda patlaban ir no 900 līdz 1350 eiro kvadrātmetrā. Šajos dzīvokļos cenu maksimums bija 3500 eiro par kvadrātmetru.

„Second hand” sindroms

„Jaunajos projektos cena būtu pieejama”, taču krīzes situācijā esot izplatīts „second hand” sindroms.

„Cilvēki vienkārši sāk izvēlēties, viņi uzskata, ka viņi jauno nevar atļauties. Jauns ir dārgs, tāpēc viņi sāk skatīties otrreizējā tirgū,” Zariņš raksturoja cilvēku rīcību šajos apstākļos.

Ar dzīvokļiem līdzīgi kā ar apģērbu, pārtiku un auto

Viņš situāciju nekustamo īpašumu jomā salīdzināja ar stāvokli apģērbu un pārtikas tirdzniecībā: „Mēs redzam, ka "second hand" veikali ir pilni ar cilvēkiem, tajos iepērkas. Sāk attīstīties beķerejas vai kvalitatīvas, bet ēdnīcas tipa ēstuves.” Ļaudis arī vairs nepērk jaunas automašīnas, bet iegādājas tās lietotas.

Tāpat arī cilvēki uzskata, ka viņi nevar atļauties mājokļus jaunajos projektos, jo tie ir pārāk dārgi. Vēl cilvēkiem esot psiholoģiskas bažas, ka saistībā ar jaunajiem projektiem ir daudz spekulāciju.

Potenciālie pircēji arī bažījoties par kvalitāti.

Taču „tik dramatiska” jauno projektu kvalitāte nemaz neesot. „Caurmērā, salīdzinot ar Lietuvu, mums ir daudz kvalitatīvāki jaunie projekti," Zariņš atzina.

Ja cilvēkam jāuzlabo savi dzīves apstākļi, tad būs tikai loģiski, ja, ņemot vērā cenu piedāvājumu, cilvēks izvēlēsies lielāku mājokli otrreizējā tirgū, nevis mazāku jaunajā projektā, speciālists rezumēja.

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: