Saņem
jaunākos piedāvājumus!

2009. gada nekustamā īpašuma tirgus apskats

2009.gads ir bijis cenu stabilizācijas gads, kad pirmo reizi pēdējo 2,5 gadu laikā ir bijis cenu kāpums. Kopš cenu krituma sākuma 2007.gadā, nekustamo īpašumu cenu kritums sasniedzis vidēji 75% un ierindojis Latviju 1.vietā Eiropā.

     „2009.gads ir turpinājis 2008.gada iezīmes, t.i., cenu kritums ir turpinājies visos nekustamo īpašumu tirgus segmentos un tikai 2009.gada rudenī straujais cenu kritums ir mazinājies, cenām stabilizējoties, bet, jau gada beigās vērojams pat neliels cenu pieaugums”, informē Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

     “Vislielākais cenu kritums sērijveida dzīvokļiem notika 2009.gada pirmajā pusgadā, sasniedzot vidēji 45%, vidējai cenai noslīdot līdz 480 EUR kvadrātmetrā. Jau otrajā pusgadā cenu kritums vairs tik strauji nenotika, bet bija vērojama cenu stabilizēšanās, un gada nogalē pat cenu pieaugums 2% apmērā, kuru stimulēja pārdevēju rīcība – arvien mazāk īpašumu nonāk pārdošanā, kam par iemeslu ir pārdevēju nevēlēšanās pārdot savu īpašumu par tik zemu cenu. Savukārt, no pircēju puses, ir izveidojušās pircēju rindas, kas vēl cer iegādāties vidējas kvalitātes sērijveida dzīvokļus par 2009.gada augusta cenām un liela pircēju daļa ir gatavi iegadāties tos skaidrā naudā”, informē Aigars Zariņš.

     2009. gada pirmajā pusgadā arī īres tirgū bija vērojams cenu kritums, no gada sākuma līdz zemākajam cenas punktam gada vidū - līdz 30%, bet jau otrā pusgada laikā cenas stabilizējās. Piedāvājums īres dzīvokļiem nesamazinājās, jo, tie pārdevēji, kas nebija gatavi pārdot savus īpašumus par tā brīža tirgus cenām, tos piedāvāja īres tirgū. Vidējā īres maksa mēnesī gada beigās bija vidēji 200 LVL centrā un 130 LVL mikrorajonos.

     Māju tirgus segmentā cenu kritums 2009. gadā sasniedzis 15%, bet kopš cenu krituma sākuma no 2007.gada vidus, cenas mājām samazinājušās par 50%. No privātmājām vispieprasītākās bija ap 150-200 kvadrātmetru platībā, ar pilnu iekšējo apdari, komunikācijām un tuvu sabiedriskajam transportam.

     Savukārt, zemes tirgus segmentā 2009.gadā cenu kritums ir pat līdz 50%, bet no vēsturiski maksimāli augstākās cenas, tās kritušās par 70-80%. Šajā tirgus segmentā cenas diezgan stipri iespaidoja banku kreditēšanas politika šajā jomā, jo zemes iegādi ar kredīta palīdzību akceptēja tikai dažas Latvijas bankas, līdzfinansējot maksimums 50% no zemes gabala vērtības. Visvairāk pieprasīti bija privātās apbūves zemes gabali ar labu infrastruktūru un piebraucamajiem ceļiem.

     Nomas maksas tirdzniecības platībām 2009. gadā saruka par 30%, tādēļ vidējās cenas centrā, uz aktīvajām gājēju ielām šobrīd ir no 15 līdz 20 EUR kvadrātmetrā, bet mazāk aktīvajās ielās pilsētas centrā telpas pieejama par 5 līdz 10 EUR kvadrātmetrā. Biroju platību nomas maksas samazinājušās par 50% no gada sākuma, tāpēc cenas uz doto brīdi svārstās vidēji 5 EUR par kvadrātmetru. Cenu kritums bija vērojams arī noliktavām - 50% apmērā, līdz ar to, vidējā cena 2009. gada nogalē bija 1-2,5 EUR par kvadrātmetru. Vispieprasītākās šobrīd ir biroja telpas ap 100 kv.m.platībā un noliktavas līdz 500 kv.m.

     “Uzņēmumos turpinās izdevumu optimizācija, ietaupot ne tikai uz algu samazinājumu, bet domājot kā samazināt telpu nomas maksu, komunālos un apsaimniekošanas izdevumus, tie ir galvenie kritēriji jaunu telpu meklēšanai. Tādēļ uzņēmumi aizvien turpina meklēt sev izdevīgākos telpu nomas variantus”, skaidro Aigars Zariņš.

    “Arī 2010.gads iezīmējas ar cenu stabilizēšanos, neparedzot strauju cenu kritumu vai kāpumu. Nelielu cenu kāpumu var ietekmēt nelielais piedāvājumu skaits atsevišķos segmentos, bet to noteikti nevar nosaukt par tendenci, jo cenu pieaugumu ietekmē arī banku kredītpolitika un ekonomiskā situācija valstī”, prognozē Aigars Zariņš.

FacebookDraugiem.lvTwitterYoutubeLinkedin


Meklēt īpašumu
Darbības:
Īpašuma veids:
Pilsēta/Rajons:
Vieta:
Iela:
Istabu skaits:
Cena:
no līdz
Valūta:
Platība (m²):
no līdz
Balsts ID: